Kniha Nymburský volejbal je tady!!!!

Křest nymburského volejbalu

V pátek 25. dubna 2014 byla v historické nymburské sokolovně na Remanenci slavnostně pokřtěna publikace

Nymburský volejbal

s podtitulem „průvodce historií“. Jedná se o literární prvotinu osoby k tomu povolané,

dr. Jiřího Medřického,

který v místním tělovýchovném středisku prožil kus života po boku ikony nymburského volejbalu Otakara Blažka († 2006). Jako jeden z trenérů extraligových VŠ Praha byl Jirka svědkem nejúspěšnějších let volejbalistů Lokomotivy Nymburk v letech 1981-86, kdy se v jejím extraligovém kádru objevovala jména reprezentantů ČSSR (Haník, Hlinka, Jeřábek, Krejčí, Vondrka …). V roce 1986 vystřídal Otu Blažka ve funkci ředitele TS a v roli trenéra byl aktivním účastníkem následných pokusů o návrat nymburského volejbalu do nejvyšší soutěže.

Kniha se zrodila z popudu současného „tahouna“ nymburského volejbalu Jindřicha Licka, na kvalitní grafické úpravě a sazbě se podílela jeho dcera Lada a vydání 300 kusů výtisků finančně podpořilo město Nymburk. Je tedy pochopitelné, že na slavnostním aktu nechyběli jeho zástupci: starosta Ing. Miloš Petera, místostarosta Zdeněk Vocásek a historik dr. Pavel Fojtík. Mezi čestnými hosty byl také nymburský rodák, bývalý basketbalista a v současnosti prezident nejen klubu Basketball Nymburk, ale i České unie sportu JUDr. Miroslav Jansta. V roli kmotra knížky se představil předseda ČVS dr. Zdeněk Haník, který autorovi předal osobní dárek.

Akce se stala současně setkáním žijících legend nymburského volejbalu, z nichž řada ke vzniku díla přispěla cennými informacemi a fotografiemi. Nechyběl pravděpodobně nejstarší žijící nymburský volejbalista Vláďa Havlík (80 let) a pozvání přijal i úspěšný trenér mužů Ostravy a volejbalového nároďáku Zdeněk Šmejkal - po nymbursku „Šmejky“. Toho vidíme (ještě ve vlasaté a vousaté úpravě) společně s „Bulharem“ Karlem Jeřábkem (č. 13) na přebalu knihy. Kytici se vzpomínkou na manžela převzala paní Ludmila Blažková, gratulaci a věcný dárek Vladimír Novotný, populární volejbalový sudí z Lysé n. Labem, dožívající letos 90 let. Tuto vydařenou publikaci lze získat (do rozprodání zbývajících pár výtisků) po dohodě s vydavatelem Jindrou Lickem na tel. 739 549 123 nebo pomocí mailu: jindrich.licek@volleyball.cz.

Autorovi i vydavateli „díla“ osobně blahopřeji a jsem rád, že jsem byl na akci pozván, zúčastnil se a dovezl si domů jeden čerstvě vonící výtisk s věnováním autora jako výraz díků za několik málo informací a fotek z dob volejbalového „pravěku“ a za účast na závěrečné textové korektuře, jejíž kvalitu ověří obec čtenářská.

Zdeněk Vrbenský

vloženo: 28. 04. 2014 | Ostatní | Vojtěch Věchet

Fotogalerie